„Głogów na fali. Historia pewnego drobnicowca” – taki tytuł nosi najnowsza wystawa udostępniona do zwiedzania w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Ekspozycja poświęcona jest statkowi, który przez niemal ćwierć wieku pływał po morzach i oceanach pod nazwą „Głogów”. Ekspozycję zwiedzać można do kwietnia 2022 roku.
Drobnicowiec m/s „Głogów”, którego armatorem były Polskie Linie Oceaniczne, pływał po morzach i oceanach przez 24 lata. Obsługiwał tak zwaną linię lewantyńską i zawijał do portów leżących nad Morzem Śródziemnym. W październiku 1987 roku statek powrócił do Gdańska ze swej ostatniej podróży. Po wycofaniu z eksploatacji jeszcze przez kilka miesięcy pływał pod banderą Hondurasu jako m/s „Logo”. W styczniu 1988 roku trafił do stoczni złomowej w Indiach.

Choć m/s „Głogów” już nie ma, to jednak pozostały po nim pamiątki oraz wspomnienia ludzi, którzy mieli z nim związek. Wiele z tych pamiątek można oglądać na wystawie. Wśród nich są liczne zdjęcia i dokumenty. Na ekspozycji podziwiać można również modele statków, w tym także m/s „Głogów”, udostępnione przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Integralnym elementem wystawy są też zarejestrowane wspomnienia zarówno osób, które pływały na statku, jak i zaangażowane były we współpracę z załogą m/s „Głogów”. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów wspomnianego już Muzeum Narodowego w Szczecinie, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego oraz osób prywatnych.

Wystawa będzie dostępna dla gości głogowskiego muzeum aż do kwietnia 2022 roku. Więcej informacji o ekspozycji i zdjęć z wernisażu znajdziecie TUTAJ
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie - informacja prasowa