Dzisiaj mija 912. rocznica obrony Głogowa. Jest to kluczowa data w historii miasta. Od 2009 roku w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym można podziwiać wystawę związaną z tymi wydarzeniami. Na terenie Głogowa znajdują się dwa miejsca upamiętniające obronę głogowskiego grodu. Dobrze znany mieszkańcom i turystom Pomnik Dzieci Głogowskich, znajdujący się na placu Jana Pawła II, jest jedną z wizytówek miasta.
Obrona Głogowa w 1109 roku
Walki obronne wokół piastowskiego grodu, wywołane były nieudanym oblężeniem, które rozpoczęły 24 sierpnia 1109 roku wojska cesarstwa rzymskiego z królem niemieckim, Henrykiem V Salickim na czele. Poza siłami niemieckimi i obrońcami grodu, o Głogów walczyły też wojska polskie Bolesława III Krzywoustego nadchodzące z Pomorza oraz siły czeskiego księcia Świętopełka, będące niemieckimi sojusznikami. Obrona Głogowa w 1109 roku zakończyła się odstąpieniem od oblężenia sił niemiecko-czeskich, co miało znaczący wpływ w przebiegu całej wojny polsko-niemieckiej latem 1109 roku.
Wystawa Obrona Głogowa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym
– Jeżeli chodzi o akcent dotyczący tego wydarzenia z 1109 roku, u nas w muzeum w Głogowie od 2009 roku dostępna jest wystawa dotycząca Obrony Głogowa. Tworząc ją, staraliśmy się o środki ministerialne na dofinansowanie. Głównym punktem wystawy jest makieta obrony grodu, przedstawia wizję walk z 1109 roku. Oczywiście jest to wydarzenie opisane przez Galla Anonima, który nie był bezpośrednim obserwatorem wydarzeń, znał jednak świadków, więc przypuszczać należy, że wiele z jego opisów jest prawdą – mówi w rozmowie z nami Jerzy Dymytryszyn z Działu Historycznego głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
– W Głogowie są dwa miejsca, które kojarzą się mieszkańcom z obroną Głogowa. Pierwsze to podziemia Kolegiaty, gdzie znajdują się fundamenty kościoła, który istniał w czasach Bolesława Krzywoustego. Drugim jest Pomnik Dzieci Głogowskich na placu przy Zamku Książąt Głogowskich – dodaje.

Pomnik Dzieci Głogowskich
Autorem Pomnika Dzieci Głogowskich jest bułgarski rzeźbiarz – Dymitr Petrov Vacev. Do budowy największego pomnika w mieście użył on jasnoszarego granitu. Uroczyste odsłonięcie monumentu miało miejsce 1 września 1979 – w 40-lecie wybuchu II wojny światowej i 870. rocznicę obrony Głogowa w czasie wojny polsko-niemieckiej.
Pomnik Dzieci Głogowskich nawiązuje do przebiegu obrony głogowskiego grodu. Król niemiecki Henryk V Salicki rozkazał przywiązać zakładników, pośród których były dzieci grodzian, do machin oblężniczych. Pomimo tego, obrońcy Głogowa, poświęcając życie najbliższych, nie poddali się.
Obecnie Pomnik Dzieci Głogowskich jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na wytyczonej głogowskiej trasie turystycznej. Uwagę przykuwa oryginalny kształt pomnika, który symbolizuje taran wojenny, a także 2,5 metrowej wysokości płaskorzeźba z postaciami dzieci.
Zobacz galerię zdjęć z wystawy Obrona Głogowa w 1109 roku
Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie