22 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Powstał na pamiątkę utworzenia Światowej Federacji Neurologii w trakcie Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli w 1957 roku. Dzień ten ma zwracać uwagę na potrzeby chorych z chorobami mózgu i możliwe rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na sytuację, w jakiej się znajdują.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Neurologiczne, w Polsce z chorobami mózgu zmaga się nawet 15 mln osób, a tendencja zachorowań jest rosnąca. Przyczyną jest najczęściej starość, a społeczeństwo polskie (i nie tylko) coraz szybciej się starzeje.
Czym są choroby mózgu?
Pod pojęciem chorób mózgu kryją się m.in.: udary, migreny, bóle głowy, padaczka, choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu, zapalenie opon mózgowych, ale także szereg zaburzeń i chorób psychicznych, chociażby schizofrenia czy depresja lub uzależnienia.
Celem dzisiaj obchodzonego Światowego Dnia Mózgu (Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest co roku 18 marca) jest zainteresowanie społeczeństwa szeroko rozumianym zdrowiem mózgu – działaniem, usprawnianiem, funkcjami, prewencją chorób, profilaktyką zdrowia psychicznego czy leczenia zaburzeń mózgu. Twórcy tej inicjatywy za priorytet stawiają sobie zmianę globalnego sposób myślenia o neurologii i zdrowiu publicznym.
Jak ćwiczyć mózg?
Mózg człowieka rozwija się całe życie, jednak to najmłodsi są najbardziej podatni na neuroplastyczność, czyli zdolność tkanki nerwowej do wytwarzania nowych połączeń. Regularne ćwiczenia mózgu pomagają w jego lepszym codziennym funkcjonowaniu. Podstawowymi sposobami są np. różne techniki zapamiętywania, czy pielęgnowanie zmysłów w trakcie zwyczajnych czynności.
Mózg można trenować też dzięki twórczemu myśleniu i aktywności artystycznej. Generując nowe, kreatywne rozwiązania poprawiamy działanie naszego najważniejszego organu.
W te wakacje w Głogowie Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych (FLIS) zaprasza dzieci i młodzież do twórczej aktywności w OPENLAB – Otwarte Pracownie Twórcze. Wszystkie spotkania są darmowe, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę FLIS.
Sara Hass fot. Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych