W październiku 2018 roku, przy okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, odbyła się we Wschowie i Lesznie konferencja naukowa pt. „Drogi do Niepodległości. Ziemia wschowska i pogranicze wielkopolsko-śląskie 1918 –1920”. Światło dzienne ujrzała właśnie publikacja nawiązująca do tematyki konferencyjnej. Są w niej między innymi artykuły członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Sympozjum zorganizowane było przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. we Wschowie, Muzeum Okręgowe w Lesznie i Muzeum Ziemi Wschowskiej, przy partnerstwie Polskiego Towarzystwa Historycznego Koło Leszno. Uczestniczyli w niej wzięli badacze reprezentujący środowiska naukowe i regionaliści z Polski i Niemiec, a honorowy patronat objęło na nią wiele instytucji na czele z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem.

Pokłosiem wspomnianej konferencji jest wspomniana na wstępie publikacja. Na jej łamach można znaleźć szereg materiałów związanych z dążeniami Polaków do niepodległości na wspomnianym terytorium. Wśród nich są również artykuły członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej: Dariusz A. Czaja opisał: „Przejazd Błękitnej Armii Józefa Hallera przez Głogów we wspomnieniach żołnierzy – zarys problematyki”. Wiesław Maciuszczak scharakteryzował „Rolę i miejsce garnizonu Twierdzy Głogów na pograniczu w latach 1918-1920”.

Projekt realizowany był w ramach obchodów stulecia Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości „Niepodległa”. Publikacja została dofinansowana przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszyscy zainteresowani tym wydawnictwem, powinni kontaktować się ze Stowarzyszeniem Czas A.R.T. we Wschowie.

Czy Twoje dane są bezpieczne? Jak tworzyć bezpieczne hasła? Podejmij noworoczne postanowienie…

Poprzedni artykuł

Futbolowy maraton jesieni 2020 za nami – czego spodziewać się wiosną 2021?

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like