• Przebudowa oczyszczalni ścieków w Chobieni i umowy na dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła, to dwa główne kierunki działań samorządu gminy Rudna nakierowanych na troskę o bezpieczne dla mieszkańców środowisko naturalne.

W ubiegłym tygodniu zakończono przebudowę oczyszczalni ścieków w sołectwie Chobienia. Oprócz poprawy jakości oczyszczanych ścieków celem modernizacji była poprawa warunków życia mieszkańców oraz rozwój obszarów wiejskich. Samorząd pozyskał na to zadanie dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w wysokości prawie 750 tys. zł. Wartość robót wyniosła niemal 1,8 mln zł.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”.

  • W tym tygodniu rozpoczęło się podpisywanie umów na wymianę pieców na ekologiczne źródła ciepła w ramach zadania „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie gmin legnicko-głogowskiego obszaru interwencji”.

Samorząd pozyskał na ten cel łącznie ok. 4 mln zł, co oznacza indywidualne dotacje na poziomie nawet 20 tys. zł. W tym roku z dotacji skorzystają 82 gospodarstwa domowe. Maksymalne wsparcie wynosi nawet do 70% wartości inwestycji.

Z otrzymanej dotacji na wymianę przestarzałych źródeł ciepła Gmina Rudna w tym wydatkuje 2,5 mln zł, a w 2021 roku, po kolejnym naborze wniosków, do dyspozycji wnioskujących będzie 1,5 mln zł. Środki udało się pozyskać dzięki porozumieniu podpisanemu przez gminę Rudna oraz gminy: Ścinawa, Chocianów, Prochowice oraz gminę miejską Lubin w sprawie współpracy i opracowania wspólnej dokumentacji aplikacyjnej w projekcie: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gmin Legnicko Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Samorządy łącznie pozyskały na ten cel 16 mln zł.

Poprzez: rudna.pl

Odłącz się – będzie bezpieczniej dla ciebie i innych ludzi

Poprzedni artykuł

Wszyscy je znamy, ale nie znamy wszystkich – poznaj wrocławskie krasnale [VIDEO]

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like