Dolny ŚląskPolitykaVideo

„Cztery plus” – koalicja samorządowa na Dolnym Śląsku ma już rok [VIDEO]

0

Renesans kolei na Dolnym Śląsku, obniżenie podatku miedziowego, a także inwestycje w infrastrukturę drogową, zdrowie i sport. Bezpartyjni Samorządowcy oraz Prawo i Sprawiedliwość podsumowali pierwszy rok współpracy koalicyjnej w sejmiku województwa dolnośląskiego.

Gospodarzem spotkania był marszałek Cezary Przybylski. W spotkaniu uczestniczył Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Byli też obecni poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa oraz Patryk Wild – radny sejmiku województwa z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

Skupiamy się nie na kwestiach ideologicznych, ale na tym, by Dolnoślązakom żyło się po prostu lepiej i dostatniej – podkreślał minister Michał Dworczyk, który zwrócił uwagę na projekt określany jako „Sudecki Ygrek”. Chodzi tu o budowę dróg S8 i S5, na które już w obecnej fazie zabezpieczono w budżecie państwa przeszło 2 mld zł. Radny Patryk Wild jest dumny z odtwarzania i rozwoju kolei w naszym województwie. Współpracę w ramach koalicji oceniam bardzo wysoko, na „cztery z plusem” – podkreślał marszałek Cezary Przybylski. Zobacz nasze video.

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami jednym z priorytetów, jakie postawiła przed sobą rządząca Dolnym Śląskiem od listopada ubiegłego roku koalicja Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości, było obniżenie podatku miedziowego. Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 2012 r. Danina jest olbrzymim obciążeniem dla KGHM, a w ciągu ostatnich 7 lat z tego tytułu spółka zapłaciła w sumie 11 mld złotych. Dzięki obniżeniu podatku o 15% w KGHM zostanie ok. 240 mln zł rocznie. Pozwoli to uzyskać stabilność spółki, a także realnie planować jej dalszy rozwój. Niewątpliwie rozwój miedziowego potentata istotnie wpływa na gospodarczą zasobność całego regionu.

Dobra współpraca samorządu z rządem to nowe inwestycje i plany rozwojowe służące mieszkańcom. W stolicy regionu nie wygląda to tak dobrze, ale tu potrzebna jest wola współdziałania władz miasta z rządem, jakiej przykład dostrzegamy w województwie, w tym na naszym terenie Zagłębia Miedziowego.

Dla: MiedzioweFakty.pl – Łukasz Ciona / WrocławskieFakty.pl

Kiedy Głogów będzie miał obwodnicę? Przeczytaj osobisty apel prezydenta miasta

Poprzedni artykuł

Jeden punkt z Sośnicą

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like