Ukazała się nowa publikacja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej pt. „Brzostów – od wsi do osiedla w Głogowie. Wspomnienia mieszkańców” w opracowaniu naszych doświadczonych regionalistów Dariusza Andrzeja Czai i Marka Roberta Górniaka.
Prezentowana publikacja jest już III tomem projektu TZG pn. „Historia Jednego Kwartału” jako serii wydawniczej zawierającej wspomnienia mieszkańców wybranych obszarów Głogowa. Zapoczątkowały serię „Wspomnienia mieszkańców Stoczniowca” (2015 r.), a jego kontynuację już w innej formule stanowił II tom „Mieszkałem koło szpitala… Wspomnienia głogowian” (2019 r.).
Autorzy są przeświadczeni, że kolejny tom stanie się ona istotnym przyczynkiem do zgłębienia powojennej historii Brzostowa, Głogowa i szerzej regionu głogowskiego. Zebrane w niej opisy oraz osobiste refleksje – podobnie jak wcześniejsze – przynoszą wiele nowych informacji i naświetlają mniej znane epizody wojenne oraz powojenne dzieje Ziemi Głogowskiej i szerzej – Ziem Zachodnich.
Na 420 stronach nowego wydawnictwa znaleźć można bardzo ciekawą wielowiekową historię związanego z Głogowem Brzostowa, który ostatecznie w wyniku rozwoju miasta – od podmiejskiej wsi stał się osiedlem w Głogowie. Na tle tej historii miejscowości jako w głównej część książki przewijają się niezwykle ciekawie i emocjonalnie wspomnienia kilkunastu respondentów – znanych i szanowanych mieszkańców, którzy jako polscy osadnicy, przybyli do Brzostowa w pierwszych powojennych latach. Całość dopełnia ponad 400 niepublikowanych do tej pory fotografii. Książka ma charakter hołdu Osadnikom i Pionierom Brzostowa przy okazji w 75. rocznicy polskiego osadnictwa na Ziemi Głogowskiej.
Autorzy i redaktorzy tomu mają już spore doświadczenie w dokumentowaniu i popularyzowaniu powojennych i współczesnych losów mieszkańców Ziemi Głogowskiej, angażując się w podobne projekty wydawnicze w ościennych gminach Grębocice, Kotla, Jerzmanowa i Dalkowa oraz periodykach historycznych i regionalistycznych na Dolnym Śląsku i w wydawnictwach akademickich. Najnowsza książka trafi do głogowskich bibliotek – MBP, Biblioteki Pedagogicznej, Działu Regionaliów Biblioteki PWSZ oraz bibliotek szkolnych. Będzie też do nabycia w Księgarni „Feniks”, Saloniku Prasowym na Grodzkiej, Witrynie Wydawnictw Regionalnych w Muzeum oraz czytelni Biblioteki PWSZ.