Położone w malowniczej okolicy rezerwatu Buczyna Jakubowska, w pobliżu Głogowa, swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim pielgrzymom udającym się tradycyjnie już od średniowiecza do pobliskiego źródełka. W tej świątyni znajdują się również relikwie św. Jakuba Apostoła przywiezione z Rzymu. Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie to #MiejsceKultury Dolnego Śląska, którego historię dziś Państwu przybliżymy.

Świątynia w Jakubowie (gm. Radwanice, powiat polkowicki) jest najstarszym sanktuarium jakubowym w Polsce.
Źródełko św. Jakuba w Jakubowie
Niedaleko miejscowości Jakubów zlokalizowane jest znane już od XII wieku cudowne źródełko. To miejsce, do którego tradycyjnie od czasów średniowiecza udają się pielgrzymi z całego świata. Źródło nosi nazwę św. Jakuba, od którego imienia przyjęła się również nazwa wsi.

Historia sanktuarium Św. Jakuba w Jakubowie
Niektóre źródła wskazują, że na tych terenach, już za czasów Mieszka I istniała drewniana świątynia. Informacja ta oparta jest jednak o dawne, tradycyjne przekazy ówczesnego kronikarza parafii, ks. J. Górlicha, ale może świadczyć o występującej tutaj wspólnocie chrześcijańskiej. Według tego dziejopisarza, pierwotna świątynia powstała na otwartym polu w miejscu, w którym poganie składali ofiary swoim bogom.
Od 1376 roku udokumentowane jest istnienie gotyckiego kościoła podległego kanonii głogowskiej. Czas reformacji, przypadający na rok 1571 to moment, w którym kościół zostaje przejęty przez protestantów i przekształcony w zbór. Okres wojny 30-letniej wiąże się ze zniszczeniem ołtarza i rabunkiem przez żołnierzy szwedzkich. Kościół katolicki na tych terenach odrodził się ponownie dopiero w połowie XIX wieku.

Dolnośląski Szlak św. Jakuba
W 2004 roku podjęto decyzję o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego Szlaku św. Jakuba, łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Licząca ok. 130 km Dolnośląska Droga św. Jakuba została oficjalnie otwarta 24 lipca 2005 roku i prowadzi z Głogowa do Zgorzelca. Trasa: Głogów-Jakubów-Grodowiec-Polkowice-Chocianów-Bolesławiec-Lubań-Zgorzelec.
Jakubów jako „polskie Santiago” to doskonałe miejsce na zwieńczenie wędrówek po innych polskich szlakach jakubowych.

20 czerwca 2007 roku, biskup ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adam Dyczkowski ustanowił w Jakubowie sanktuarium diecezjalne św. Jakuba Apostoła i powołał na kustosza ks. Stanisława Czerwińskiego. Również tego dnia miało miejsce wydarzenie unikatowe w skali globalnej. Na cześć patrona sanktuarium i parafii nazwano szyb górniczy stojący w pobliżu Jakubowa, na Szlaku św. Jakuba. Szyb SG1 Polkowice – Sieroszowice otrzymał wówczas imię „Święty Jakub”.

Motywy odwiedzenia naszego sanktuarium są dwa: wewnętrzny – duchowy oraz zewnętrzny. Duchowe przeżycia związane z pobytem w Jakubowie związane są z postacią św. Jakuba, historią tego miejsca oraz pielgrzymowaniem. A motywy zewnętrzne, to wszystko to, co można tu zobaczyć gołym okiem, czy bezpośrednio dotknąć ręką, czyli m.in.: główny ołtarz z obrazem św. Jakuba po zakończonych pracach konserwatorskich, XIV-wieczne freski odkryte za głównym ołtarzem, obraz Matki Bożej Królowej Różańca z Pompei, stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez więźniów Zakładu Karnego w Głogowie i wiele innych ciekawych miejsc – podkreśla kustosz ks. Stanisław Czerwiński.
Już wkrótce, w dniach 22-23 lipca odpustowe uroczystości w parafii.
Opracowanie na podstawie: jakubjakubow.glogow.org, diecezjazg.pl/sanktuaria, bractwoswjakuba.pl