Polska 2050 utworzyła sztaby kryzysowe w każdym z województw, których dotyczy problem skażonej Odry. W czwartek lider ugrupowania Szymon Hołownia przyjechał do Wrocławia i podsumował działania Społecznych Sztabów Kryzysowych, a także zapowiedział kolejne działania.
Społeczne Sztaby Kryzysowe są złożone z działaczy stowarzyszenia i z ekspertów instytutu Strategie 2050, które mają monitorować sytuację, informować ludzi, wskazywać na zagrożenia i przedstawiać sposoby, w które wszyscy mogą się zaangażować, żeby te zagrożenia zminimalizować.
Jako ugrupowanie niesprawujące dziś rządów nie mamy specjalnych narzędzi, ale możemy pytać, szukać i troszczyć się o ludzi. Możemy sprawdzać co zostało zrobione – mówił Szymon Hołownia podczas konferencji we Wrocławiu.
Lider ugrupowania wskazał, że jeżeli Polska chce być krajem silnym i bogatym to musi być krajem czystym. W jego ocenie konieczne jest m.in. wprowadzenie systemu kaucyjnego, który sprawdził się w dwunastu europejskich krajach i pozwolił ograniczyć znaczną ilość śmieci.
Za każde opakowanie plastikowe i szklane, które zwracamy do sklepu powinna przysługiwać kaucja. Ludziom opłacałoby się wprowadzać te opakowania z powrotem do obrotu – przekonywał polityk.
Szymon Hołownia ocenił, że ekologia jest także receptą dla gospodarki. W swoim przykładzie wybrał się aż za Bałtyk.

Najlepiej radzą sobie z inflacją te państwa, których gospodarka jest zielona. Popatrzcie jak to wygląda w Skandynawii, a zobaczcie jak to wygląda w Polsce i na Węgrzech – dodał Hołownia.
Wśród postulatów lidera Polski 2050 znalazła się także zmiana zasad planowania przestrzennego w taki sposób żeby ukrócić „betonozę” w miastach. Wskazał, że należy nałożyć zupełnie nowe normy dotyczące zielonej przestrzeni na deweloperów.
Odczuwamy w miastach w znaczący sposób różnicę temperatur pomiędzy terenami zabetonowanymi, a zielonymi – tłumaczył Hołownia.
Wśród pomysłów Polski 2050, które zostały zapowiedziane podczas konferencji we Wrocławiu znalazło się także powołanie nowego stanowiska „zielonego wicepremiera” w przyszłym rządzie, wprowadzenie odpowiedzialności na producentów opakowań za zaśmiecanie, czy zrezygnowanie z meliorowania rzek i rozwój kolei.