Obecnie na sieci dystrybucyjnej TAURON znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. Teraz, gdy energetycy wynoszą gniazda znajdujące się na słupach energetycznych na specjalne stalowe podesty bociany mają znakomite warunki mieszkalne. Dzięki temu, ponad przewodami z prądem bociany są bezpieczne i równocześnie infrastruktura energetyczna też nie jest zagrożona.
Bociany obecnie są stałymi lokatorami słupów energetycznych. Szacuje się, że ponad 60% zakłada na nich gniazda, mniejsza część wybiera dachy budynków, drzewa czy inne górujące nad okolicą konstrukcje. Naukowcy tłumaczą taki stan rzeczy przeobrażającym się od kilku dziesięcioleci krajobrazem, z którego zniknęły domy kryte strzechą, coraz trudniej znaleźć wolnostojące, dogodne do zamieszkania drzewa. Idealną alternatywą stały się dostępne od ręki słupy energetyczne.

TAURON Dystrybucja posiada ponad 112 tys. km. samych linii niskiego napięcia. Można byłoby nimi 3-krotnie opleść Ziemię! To właśnie na niej coraz częściej bociany zakładają gniazda. Trudno się dziwić skoro biegnie wszędzie tam, gdzie bociany mają dobre warunki do życia lub co najmniej w ich pobliżu. Linia energetyczna, którą płynie prąd, skutecznie odstrasza i uniemożliwia dostęp intruzów, dlatego bociany na słupach podtrzymujących sieć mogą czuć się bezpiecznie. Ponadto z gniazda na około 10-metrowm słupie ptaki mają dogodny dostęp i doskonały widok na okolicę. Mogą tu swobodnie lądować i wzbijać się do lotu, bo wokół linii nie ma wysokich drzew. Teraz, gdy energetycy wynoszą gniazda na specjalne stalowe podesty bociany mają znakomite warunki mieszkalne. Obecnie na sieci dystrybucyjnej spółki znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd.

Należy jednak pamiętać, że liniami energetycznymi płynie prąd o wartości napięcia zagrażającej życiu i zdrowiu. Stąd gniazdowanie bocianów na słupach energetycznych jest niebezpieczne. Wymaga wypracowania kompromisu między bezpieczeństwem ptaków, a zapewnieniem dostaw prądu ponad 5 i pół milionom odbiorców TAURON Dystrybucja. Dlatego energetycy spółki, jako osoby posiadające specjalne uprawnienia, wiedzę, doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt, montują na wierzchołkach słupów stalowe podesty. Wynoszą w ten sposób gniazda ponad przewody z prądem, a tym samym chronią bociany i otoczenie, równocześnie dbając o infrastrukturę energetyczną.
– Przypadki zaniechania migracji mogą mieć związek ze zmianą klimatu. W końcu zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, śniegu jest jak na lekarstwo, a ujemne temperatury nie utrzymują się zbyt długo. Dieta bocianów jest bardzo urozmaicona, a poza tym należą one do tych ptaków, które chętnie sięgają po powszechnie dostępne antropogeniczne źródła pokarmu, czyli żywią się niestety na wysypiskach śmieci oraz odpadami z rolnictwa czy ubojni. Zatem nawet zimą znajdą pokarm. Poza tym ptakom chłód nie jest straszny, gdyż posiadają jedną z najlepszych w świecie zwierząt warstwę izolacyjną – mówi dr Kazimierz Walasz, prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Więcej na temat akcji „Bociany Taurona” TUTAJ
Tauron Dystrybucja - materiały prasowe