Prezydent RP Andrzej Duda 13 grudnia podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem art. 2 pkt 1, który wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2021 r.
– Deklarowanym celem ustawy jest realizowanie zadań rządu w zakresie polityki prozdrowotnej poprzez ograniczanie dostępności cenowej napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i ich substytutów oraz zniwelowanie skutków inflacji, jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych – informuje Kancelaria Prezydenta RP.
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym obejmują podwyżki stawek akcyzy na: alkohol etylowy, piwo, wino, pozostałe napoje fermentowane (napoje fermentowane inne niż cydr i perry o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5%), wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie.
Pozostałe zmiany obejmują wprowadzenie przepisu stanowiącego, że minimalna stawka akcyzy na papierosy i tytoń do palenia wynosi odpowiednio 105% w przypadku papierosów i 100% w przypadku tytoniu do palenia, całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży odpowiednio papierosów i tytoniu do palenia. Ponadto modyfikację przepisów dotyczących ogłaszania średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów oraz średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia oraz zmianę zasad oznaczania znakami akcyzy wyrobów nowatorskich.
Zmiany w ustawie z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw dotyczą wydłużenia terminu, w którym podmioty obowiązane mogą prowadzić na dotychczasowych zasadach księgi kontroli, ewidencje i dokumentacje (z dnia 31 grudnia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.), a także przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów ustawy nowelizującej dotyczących prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci elektronicznej (z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r.).