Stanisław Lem to najpopularniejszy na świecie polski pisarz. Jednak czy Polacy znają jego twórczość aż tak dobrze? W związku z Rokiem Lema, Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza mieszkańców miasta na wystawę interaktywną pt. „Lem”. Przygotowało ją Narodowe Centrum Kultury, żeby promować teksty tego autora poprzez prace współczesnych artystów. Ekspozycję można zobaczyć we wrześniu i październiku.
– Wystawę kierujemy do obecnych i przyszłych miłośników jego prozy inteligentnej, przewrotnej, dowcipnej i zaskakująco aktualnej. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to dziesięć prac współczesnych artystów, którzy specjalnie dla nas zinterpretowali plastycznie książki Lema. Druga – znakomite grafiki Daniela Mroza. Na planszach znajdują się obok grafik cytaty i kody QR, prowadzące do fragmentów audiobooków – zachęcają organizatorzy.
Ekspozycję można zobaczyć we wrześniu i październiku w głogowskich bibliotekach przy ul. Jedności Robotniczej 15 i ul. Perseusza 13.

Stanisław Lem – Urodził się sto lat temu we Lwowie. Ojciec – wzięty laryngolog, rozpieszczał jedynaka. Pisać nauczył się w wieku czterech lat. W gimnazjum, według badań prowadzonych wówczas przez władze oświatowe, okazał się najinteligentniejszym dzieckiem w południowej Polsce. Burżuazyjne pochodzenie uniemożliwiło mu studia na Politechnice, o czym marzył. Studiował zatem, za namową ojca, medycynę – najpierw we Lwowie, a po wojnie w Krakowie. Nie przystąpił jednak do egzaminu końcowego i nie został lekarzem. Światową sławę zdobył jako pisarz science fiction.