Sejm RP 13 lipca br. przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Jej celem jest umożliwienie dodatkowych szans rozwoju dla lokalnych społeczności przez czasowe wprowadzenie dodatkowej procedury pozyskiwania lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa.
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy potrzeby te i cele muszą być związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących w szczególności energii, elektromobilności czy transportu. Do tej pory zamiana gruntów leśnych była możliwa tylko w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.
– Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych nie ma też nic wspólnego z prywatyzacją lasów. Przewidziana w przepisach możliwość zamiany nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na inne nieruchomości nie będzie mogła być dokonywana z podmiotami sektora prywatnego. To definitywnie wyklucza prywatyzację, która polega bowiem na przekazywaniu majątku państwowego podmiotom prywatnym. Tymczasem ustawa ogranicza krąg podmiotów, z którymi będzie mogła być dokonywana zamiana nieruchomości jedynie do podmiotów sektora finansów publicznych, tj.: państwowych osób prawnych, osób prawnych w których Skarb Państwa posiada większość akcji oraz jednostek samorządu terytorialnego – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.