Czy rolnik chcący skorzystać z płatności dot. dobrostanu dla owiec – zwiększona powierzchnia, prowadząc wypas kulturowy w formie tradycyjnej (hale wypasowe) na działkach nie będących w posiadaniu rolnika (które nie są deklarowane do jednolitych płatności obszarowych), ma obowiązek dokonania przemieszczania w systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR zwierząt w miejsce wypasu?
– Płatności w ramach działania Dobrostan zwierząt są przyznawane przez okres rocznego zobowiązania rolnikom, którzy dobrowolnie podjęli się realizacji określonych pakietów i ich wariantów. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 ustaw z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, siedziba stada zwierząt to wszelkie budynki, zagrody, pastwiska lub miejsca na otwartej przestrzeni, w których przebywa dane stado lub stada różnych zwierząt gospodarskich, a także jest prowadzony chów lub hodowla tych zwierząt. W myśl przepisów w/w ustawy – pastwisko jest również siedzibą stada i podlega rejestracji.Siedzibę stada zgłasza posiadacz zwierzęcia, czyli ten, kto w myśl w/w ustawy odpowiada za zwierzę, nawet tymczasowo. Każda zmiana lokalizacji zwierzęcia (każde wybycie i przybycie „z” i „do” siedziby stada czy to tego samego rolnika czy innego) musi być zgłoszone do ARiMR w terminie 7 dni od zdarzenia – wyjaśnia AR i MR.
Plan poprawy dobrostanu zwierząt sporządzany jest przez uprawnionego doradcę rolniczego, posiadającego wiedzę w zakresie działania Dobrostan zwierząt. Według AR i MR powinien on uwzględnić wszelkie przyszłe zdarzenia. Dodatkowo rolnik do czasu powiadomienia o nieprawidłowościach lub o kontroli na miejscu zawsze może złożyć zmianę do planu. Informacje w tym temacie można uzyskać w Centrum Doradztwa Rolniczego.